A legszigorúbb készpénzvédő törvény lépett életbe Norvégiában
A fiatalok mozgalma megakadályozta a globalista terveket
Amíg októberben Norvégia globalistaellenes készpénzvédő törvényt léptetett hatályba, addig Magyarország újabb lépést tett a készpénzhasználat felszámolása felé.
Október 1-én hatályba léptek azok a készpénzvédő törvényjavaslatok, amelyek májusban kerültek végleges formában a norvég parlament elé, nem sokkal később pedig a képviselők elfogadták az előterjesztést. Természetesen a magyar média szemérmesen elhallgatta az ezzel kapcsolatos híreket.
A meglepő kezdeményezés azért is érdekes, mivel a korábbi években a politikai elit mindent megtett azért, hogy teljesen megszüntesse a készpénzt, mint fizetőeszközt, ám a kérdésben idén tavasszal látványos fordulat vette kezdetét. Ennek eredményeképpen a norvég parlament Európa legerősebb készpénzvédő törvényét fogadta el, a rendelkezések pedig októbertől kötelező erővel bírnak. A jogszabály mindenhol kötelezővé teszi a készpénz elfogadását és megbüntetik azokat az üzleteket, ahol ezt elutasítják.
Norvégia pénzügyminisztériuma hangsúlyozta, hogy a norvég kiskereskedelmi üzletekben a vásárlóknak mindig is joguk volt készpénzzel fizetni, de ezt sokszor nem érvényesítették. Az elmúlt években egyre több kiskereskedő utasította el a készpénz elfogadását biztonsági vagy egyéb okokra hivatkozva. Viszont ennek a gyakorlatnak vége, október 1-jétől bírsággal vagy más szankciókkal sújthatók, ha nem fogadják el.
A készpénzvédő törvény nagy többséget kapott a parlamentben, nem utolsósorban azért, mert az 5,5 millió norvég közül 600 000 még mindig nem használja a digitális fizetőeszközt, vagy egyszerűen készpénzzel szeretne fizetni, többek között a magánélet védelme érdekében. A hitel- vagy betéti kártyák vagy más fizetési megoldások folyamatos használata esetén nehéz lehet nyomon követni az összes kiadást, különösen, ha a vásárló nem kap nyugtát. Sokan azt sem akarják, hogy a számlaszámukon keresztül bárki ellenőrizhesse, hogy mit vásárolnak az élelmiszerboltokban. Azok a külföldi turisták is meglepődtek, akik otthon készpénzzel szoktak fizetni, amikor norvég koronát szereztek, majd azt a norvégiai kereskedők visszautasították – indokolta a kormányzat a készpénzvédő módosítások szükségességét.
Norvégiában az elmúlt években egy valóságos mozgalom alakult ki a készpénz mellett és meglepő módon a fiatalok álltak az élére a kezdeményezésnek. A most 24 éves Kim Hamre már évek óta küzd a készpénzhasználat jogáért, ő az elnöke a JA til kontantar (IGEN a készpénzre) nevű szervezetnek is. A tagok közül sokan fiatalok, és a “Cash Stuffing” nevű trendet követik, amelynek lényege, hogy egy bizonyos mennyiségű készpénzt felvesznek és mindig tartanak maguknál ilyen fizetőeszközt.
“Ha igent mondunk a készpénzre, az nem jelent nemet a kártyákra”
- mondta Kim Hamre. Hozzátette:
“Mi csak a választás szabadságát akarjuk.”
Az sem a véletlen számlájára írható, hogy a készpénzvédő törvény elfogadásáért legkeményebben a most 31 éves Emilie Enger Mehl igazságügyi miniszter küzdött. Mint fogalmazott:
“Újra és újra láttunk példákat arra, hogy a (készpénz elfogadását előíró) törvényt megkérdőjelezték”.
Hangsúlyozta:
“Egyértelműen szükség volt a vásárlók készpénzzel való fizetéshez való jogának megerősítésére.”
Emilie Enger Mehl arra is felhívta a figyelmet, hogy “A digitális világban könnyű elfelejteni, hogy még mindig van egy nagy csoportnyi ember, akik elutasítják a digitalizációt, nekik biztosítani kell, hogy mindig tudjanak készpénzzel fizetni, amikor bemennek egy boltba, étterembe vagy fodrászatba”. A Mehl vezette minisztérium nemrég a készpénzt a nemzeti vészhelyzet esetére való felkészültség fontos részévé tette. A kormány már régóta szorgalmazza, hogy a norvégok mindig tartsanak maguknál készpénzt, akár kis címletekben is, mert kibertámadások vagy más okok miatt az elektronikus fizetési rendszerek működésképtelenné válhatnak.
A fenti hír és a magyarországi események között érdemes párhuzamot vonni az októberi történések tükrében is. Amíg Norvégia készpénzvédő javaslatot ültet a gyakorlatba, szembemenve a globalista tervekkel, addig a magát szuverenistának és magyar nemzeti kereszténynek tartó kormány újabb lépést tett a készpénz felszámolása felé. Október 5-én örömmel értesített mindenkit a Volán, hogy végső szakaszához érkezett a digitális fizetési átállás a magyar buszokon. Innen már csak egy lépés lesz a készpénz megszüntetése, mert ahogy Tállai András a kormány nevében fogalmazott:
”A digitális fejlődéssel a magyar kormányzatnak is haladnia kell, cél és szándék a készpénzforgalom visszaszorítása.”
Miben tud Ön segíteni?
Amennyiben úgy érzi, írásaink segítenek Önnek tisztábban látni a világban történő eseményeket, kérem, küldje tovább a hírlevelünket ismerőseinek. A megnyitott üzenetnél kattintson arra, hogy „Továbbítás”, és a Címzett mezőbe írja bele azoknak az e-mail címeit, akikről azt gondolja, az adott információ érdekelheti, érintheti. A Substack egy remek blogfelület, de az életünket uraló hatalmas információdömpingben nehéz eljutni azokhoz, akik számára egy-egy bejegyzésünk segíthet a lényeglátásban.
Az elkövetkező időszak legfontosabb értéke nem a pénz, hanem a hiteles információ lesz. Egy olyan szerkesztőséget szeretnék létrehozni, amelynek hivatása és küldetése az igazság keresése. Ebben kérem a támogató együttműködését. A publikációm rendszeres támogatása azt a célt szolgálja, hogy megszabaduljunk az elménket lebéklyózó hazugságoktól és kiutat találjunk a reménytelennek tűnő helyzetekből.
Örömmel olvastam a norvégok , főleg a fiatalok /ezek szerint ott még nem aludtak el/. Nálunk már mélyen horkolnak. Én 75 . évesen nem vagyok hajlandó csak kp.ben fizetni, bár jönni fog az erőszak és azt nem szeretem. azt hiszem a legtöbb idős sem. Köszönöm Árpád a hírt.
A globalista nagycirkuszban vannak még józanok.